Pale Forumu

Kirkuk 

Muzik

 Linkler

 Duyurular

 Arsiv

 Resimler 

          KÜRDİSTAN VE ERMENİLER

2015’e de geldik!
 

ERMENİ KALMADI, ARTIK ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYIN. YOKSA KÜRT HAKI DA SİZDEN ŞÜPHELENİYOR!

 

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin verilerine göre Osmanlı İmparatorluğu’nda yaklaşık 2.1 milyon Ermeni yaşıyordu. Kent, kasaba, mahalle, köy olarak batıdan doğuya, kuzeyden güneye, Küçük Asya’nın her yerinde tam 2.925 Ermeni yerleşimi bulunuyordu. Buralarda yaşayan Ermeni cemaatlerinin 2.566 okulu, 231.000 erkek ve kız öğrencisi, 4.538 kilise ve manastırı vardı.   Yazının Devamı ::::
 


ERMENİ POLİTİKASI, TÜRK İSLAM FAŞİZMİNİ AŞARAK, KÜRT HALKININ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YENİDEN BELİRLENMELİDİR.

1915 Soykırımdan sonra bugüne kadar ermenilerin topraklari iade edilmedigi sürece Ermenilere yapilan tarihi haksizliklarin giderilemeyecegini, tazmin edilemeyecegini söyleyen az Kürt var! Halbuki Kürt sorunu bu tarihi haksızlığı çözmeden başarıya ulaşamaz. Kendi öz kardeşi Ermeni' yi en zor durumunda arkadan vurup arkasından onu bu yolla teşvik eden öz düşmanından özgürlük istemek, insan tabiatının olağanüstü dejenere halidir.

Ermeni Soykirimini`nin kabulünün, suclularinin cezalandirilmasinin, ermenilerin maddi ve manevi kayiplarinin maddi tazminatlarla karsilanmasinin gerekli oldugunu.. ama bunlarin hicbirisinin soykirim araciligiyla ellerinden alinan ermenilerin toprak edinme ve kendi vatanlarinda yasama hakkindan, tarih boyunca üzerinde yasadiklari kendi topraklarinda yasama hakkindan daha önemli olmadigini.. ermenilerin soykirimla gaspedilen haklarinin, hukuklarinin, ugradiklari kayiplarin.. ancak soykirimlar araciligiyla ellerinden alinan yasama alanlarinin, vatanlarinin iade edilmesiyle tazmin edilebilecegini, bir ölcüde hafifletilebilecegini savunmadan Kürdistan politikasında belirli bir ilerleme sağlanamaz.

Dünyaya bakiniz. Bir cok ülkenin ermenilere dair politikalari vardir. Ermeni soykirimini ele almada netlesmis tavirlari vardir.  Kürdistan örgütleri ise TC Askeri faşist genel kurmayı ve Osmanlı özentisindeki İslami faşizmin kendisine dayattığı sınırların dışına çıkmış değil...

Ermenilere ve ermeni sorununa muhatap olan türklerin, farslarin, ruslarin azerilerin, gürcülerin, arap yayilmaciligindan beri araplarin, ermenilerle ilgili resmi tezleri, devlet politikalari var. Bu ülkelerin ayni zamanda `Ermeni Sorununda` ortakliklari da var.

Magdur taraf olarak ermenilerin ilgileri ve adina ne derseniz deyin ilgili cografyaya yönelik talepleri ve calismalari vardir.

Ermeniler eskiden kiliselerinin bulundugu harabelerin yanibasina ev yapmaya karar verdikleri zaman onlara misafir gözüyle bakilacagini önermekle, onlarin bu taleplerinin eskiden kendilerine ait olan kendi vatanlarinda yasama hakki olarak kabul edilmesini önermek biribirinden farkli iki yaklasim tarzidir.

Cagiriyorsunuz da kimi cagiriyorsunuz, hangi gidenleri?

Hanginiz misafir, hanginiz ev sahibi?

Atalari Kürdistande yasamis bir ermeninin cocugu Bertali Kürdistane cagirsa, Bertal misafir olsa cagiran ermeni olsa ne olurdu?

Kürdistan Bertalin memleketi mi?

Evet! Memleketi!

Ya ötekilerin, ya ermeninin?

Memleketi degilmi?

Kürtlerin de bir ermeni politikasi olmak zorundadir. Zazanin, ezdînin, alevinin, kurmancin, sünninin bir ermeni politikasi olmak zorundadir. Kürdistanin bir ermeni politikasi olmak zorundadir.

Kürtlerle-türkler, kürtlerle-farslar, kürtlerle-ruslar, kürtlerle araplar (siz kürtler yerine zazalar deyin hic farketmez) arasindaki anlasmazlik sadece Kürdistan Sorunuyla, kürtlerin kendi vatanlarini, kendi topraklarini kurtarmalari sorunuyla sinirli degildir. Bu saydigimiz ülkelerle kürtler arasinda Ermenistan Sorunu, ermeni topraklarinin `paylasilmasi` sorunu da vardir.

Araplar, farslar, kürtler, türkler, ruslar, azeriler ermenileri müstereken zayiflattilar, sonra ermenileri sitematik kirimlara ugratarak kendi öz vatanlarindan söküp attilar.

Nasil mi?

1915 in dehsetengiz yöntemleriyle.

Ermenilerden geriye kalan `vatan`, ermenilerle ic-ice yasamalarinin sagladigi elverisli kosullarin yardimiyla hic beklenmedik bir sekilde Türkleşmiş veya kandırılmış hain Müslüman çetelerin eline gecti. Ermenistan topraklarinin en büyük parcasini Türkler ilhak etti.. Balkan ve Kafkasyadan getirtilen Müslüman çeteler verimli Ermeni topraklarına yerleştirildi. Bugün burada agirlikli olarak köy koruyucusu denilen vahşi faşist milisler oturuyor. Bati Ermenistan, Türkiyenin siyasi sinirlari icerisinde, türk ve alman ordulari tarafindan `temizlenerek` ilhak olundu ama üzerinde agirlikli olarak, sünnisiyle, alevisiyle, kurmanciyla, zazasiyla, ezdisiyle kürtler yasiyor. Ermeni Soykirimini kürtler tasarlayip yürürlüge koymadilar. Buna ragmen Ermeni Soykirimi bölgede düşman Müslümanların  lehine bir nüfus yayilmasi yaratti. Kürtler Ermenistana disardan gelmediler. 4000 yıldan beri Ermenilerle icice yasayan ayni cografyanin insanlariydilar:  HAY ve MAR,  2 kardeştiler, İslamın yayılması ile MAR yani Kurtler kolu Müslümanlığı kabul edince Mezopotamya halkları bölündü ve durum gelişen İslamcı barbarların lehine oldu.. Soykirimdan önce evlerinin yan yana olmadigi durumlarda, köyleri yanyanaydi. Ic-iceydiler. Müslüman olmanin ve ermenilerle icice yasamanin sagladigi avantajla kürtler hic zorlanmadan ermenilerle birlikte yasadiklari, ortaklasa sahip olduklari yörelerin hakimi haline geldiler.

Ermenilerin eskiden yasadigi bölgelerin, yani ermenilere ait olan ve Ermenistana dahil edilmesi gereken topraklarin önemli bir kisminin, ilaveten Kürdistanin derinliklerine kadar ermenilere ait özel mülklerin, kilise mülklerinin.. ister zaza ister kurmanc olsun, alevisiyle sünnisiyle kürtlerin elinde bulundugu, Kürdistanin siyasi sinirlari icerisinde yer almakta oldugu bir olgu mudur, degil midir?

Ermeni Sorununa, ermeni topraklari sorununa kürtler dahi olmasalar bile ermenilerin diger komsulari arasinda ermeni topraklarinin ilhaki ve paylasimi konusunda bir ihtilaf zaten vardir. Ortada bir soykirim vardir. Ermenilerin tek-tek diger ilhakcilarla ve kürtlerle ülkelerinin isgal edilmesinden ileri gelen bir ihtilaflari vardir. Bu ihtilafin birinci ayagidir...

Tüm bunlari disinda gerek ermenilerin ve gerekse diger egemen devletlerin ermenilerden cok daha geri bir statüsü olan, bizzat kendi ülkeleri isgale ugramis bulunan kürtlerle aralarinda ermeni topraklarinin paylasimi konusunda bir ihtilaflari vardir. Bu da ihtilafin bir diger ayagidir ve bugüne kadar üzerinde durulmayan yanidir. Yani ikinci ayagidir...

Kürdistan ve Ermenistan tanimlarina, kürtlerin ve ermenilerin tarihi yasama ve yayilma alanlarina, haritalara, sehirlere, köylere, isimlerine, kilislere, konaklara, mezarlara, mezar taslarina, tas isciligine, tarihi yazimlara ve anlatimlara bakildiginda hicbir hicbir toplum ermenilere kürtlerden daha yakin ve Ermenistanla daha fazla ic-ice degil.

Kürtler kendi vatanlariyla birlikte sömürgecilerin kendileri icin alikoyduklari ve kürtlerin kendi iradeleri disinda ellerine gecmis Ermenistani da istiyorlar. Kürtlerin kendi vatanlari bugünkü haliyle Ermenistanin büyük parcasini, bati Ermenistani iceriyor. Bati Ermenistan demografik olarak kürtlesmis. Türklerin yerlesimi ise Sivasin batisindan itibaren yogunluga sahip. Ermenilerin topraklari farslara, türklere, ruslara ilaveten kürtlerin elinde ve kürtlesmis bulunuyor. Bu sonuc kacinilmaz olarak kürtleri de Ermenistan Sorununa muhatap ediyor. Tek basina Kürdistan ve tek basina Ermenistan sorunlarini kürtlerin ve ermenilerin tarihten gelen ic-iceligi örneginde oldugu gibi biribirine yaklastiriyor ve ayrilmaz kiliyor.

Ermenistanin kendisi de bir kürt ve Kürdistan Sorununa muhatap degilmi?

Kürt siyasasi, kendi vatanlarini ve devletlerini isterken, mevcut ermeni ihtilafini dikkate almak, komsu bir milletin mesru taleplerini inkarla, asagilamayla karsilamaktan kacinmak, insani ve demokratik yaklasimin gereklerine uymak zorundadir.

Kürtlerin bir hazirligi yoktur.

Zazanin, alevinin, bir hazirligi yoktur.

Ezdînin bir hazirligi yoktur.

Kürt aydininin, aydinlarinin hazirligi yoktur.

Kürtlerin ulusal ve demokratik taleplerini omuzlayan kürt siyasetcilerinin, kürt siyasi partilerinin, Ermenistan sorunu ve ermeni soykirimiyla ilgili olarak bölgenin tarihi, siyasi, etnik ve dini özelliklerini hesabeden ortak bir programlari yoktur.

Komsu milletlerin ve devletlerin Ermenistan politikalari vardir. Ermenistan gercegine ragmen, soykirim gercegine ragmen kürtlerin bir Ermenistan ve Ermeni Soykirimi politikalari yoktur.

Tartismalar süresince Ermeni sorununu ele alirken türklerin inkarci tavirlarindan kacinilmasi gerektigini benzetmelerle, icerdigi yanlisliklara göndermeler yaparak anlatmaya calistim. Kürtlerin Osmanli enkazinin altinda kalan milletlerden oldugunu, Ermenistanin bir kisminin da Kürdistanla birlikte Osmanli enkazi altinda bulundugunu unutmamak gerkir. Eger kürtler, ermenilerle birlikte kürtlerin topraklarini da ellerinde bulunduran Iran, Rusya, Türkiye gibi devletlerin ermenilere iliskin ilhakci politikalarini, irkci-inkarci yaklasimlarini emsal alip kopya etmeye kalkisirsa, Osmanlinin enkazini hic degilse Ermenistan-Kürdistan baglaminda kaldirmanin imkani kalmaz. Ermenilerin taninmis bir devleti var. Kürtlerin o da yok.

Ermeni ve kürt milletlerinin yanyana ve iyi iliskiler icinde yasamasi bir ölcüde kürtlerin ulusal tutumlariyla ilgili bir meseledir. Kürtlerin, ermenilerle ilgili politikalari yeniden rayına oturtulmalı ve tarihi haksızlıkların giderilmesi için Ermeni toprakları Ermenilere geri verilmelidir. Aksi halde ne  Askeri  Kemalizm ne de Osmanlıcı Faşizm'in ebedi baskı ve zulmünden kurtuluş olmayacaktır.

Dini imanı soygun ve işgal olan Türkler'in,İslam adına yapmadıkları kalmadı.Gerçekte olan, İŞİD gibi islam bayrağı altında yağma ve talandır.

Osmanlı yeniçerileri de İŞİD militanlari gibi kılıç sallayıp kafa keserken ''Allahu Ekber'' diye slogan atalradı. İŞİD Türkleri kopya etmiş,,İŞİD,Türklerin Ermeni soykırımını örnek alıyor,yöntemleri tıpa tıp aynı,İslam'a geçmeyenin kafası biçiliyor,kadınlarına el konuluyor.Erkekler topluca kesiliyor!

Şengal soykırımı,Ermeni soykırımının bir kopyasıdır.Aynı güçlerdir.İŞİD Türklerce destekleniyor.

Türk devleti,İŞİD(Daiş)in babasıdır.Esas en büyük katliamlar Türkiye'de bekleniyor! Türk devleti, Kürt halkına soykırıma hazırlanıyor.